Ilmainen toimitus yli 29 € ostoksista, lääkkeet eivät kerrytä ostoskorin arvoa
Lähetämme tilaukset 1-4 arkipäivässä
Verkkokaupan hinnat voivat poiketa myymälän hinnoista
Heti saatavilla, toimitusaika 1-4 arkipäivää
Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, joka on tarkoitettu tilapäiseen särky- ja kuumetilojen hoitoon kuten lihas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, flunssaan sekä kuumeeseen. Aikuisille 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä.
Tilapäiseen särky- ja kuumetilojen hoitoon kuten lihas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, flunssaan sekä kuumeeseen
Suositeltu annos on: Aikuisille 1 – 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa. Suurin suositeltu vuorokausiannos aikuisille on 3 g (= 3000 mg) parasetamolia.
Parasetamolin annos lapsille on 15 mg/painokilo korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa.
Ei suositella alle 17 kg painaville eikä alle 6-vuotiaille lapsille. Alle 17 kg painaville tai alle 6-vuotiaille lapsille suositellaan parasetamolin muita vahvuuksia ja lääkemuotoja
Vaikuttava aine on parasetamoli, jota on yhdessä tabletissa 500 mg.
Muut aineet ovat esigelatinoitu tärkkelys, kalsiumkarbonaatti, algiinihappo, krospovidoni, povidoni (K-25), magnesiumstearaatti, vedetön kolloidinen piidioksidi. Kalvopäällyste (Opadry White) sisältää titaanidioksidia (E 171), hypromelloosia, makrogoli 400:aa, polysorbaatti 80:tä, karnaubavahaa.
Älä käytä Panadolia jos olet allerginen parasetamolille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle, jos sinulla on sydämen vajaatoiminta, maksa- tai munuaissairaus, tai alkoholiongelma, älä käytä Panadol-valmisteita ilman lääkärin ohjeita. Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa ennen kuin otat Panadol-tabletteja. Panadol-valmiste on tarkoitettu tilapäiseen käyttöön. Jos oireet jatkuvat pitkään tai niitä esiintyy usein, tulee lääkäriin ottaa yhteys. Sisältää parasetamolia. Parasetamolin liiallinen käyttö saattaa aiheuttaa vakavaa haittaa maksalle. Älä käytä tätä lääkettä, jos käytät kivun, kuumeen, vilustumisen ja influenssan oireiden hoitoon jotakin muuta parasetamolia sisältävää resepti- tai itsehoitolääkettä. Jos sinulla on vaikea infektio esim. verenmyrkytys, sillä tämä voi lisätä metabolisen asidoosin riskiä. Metabolisen asidoosin merkkejä ovat: syvä, nopea ja raskas hengitys; pahoinvointi, oksentelu, ruokahaluttomuus. Ota välittömästi yhteys lääkäriin, jos saat yhdistelmän näistä oireista. - Muita särkylääkkeitä ei saa käyttää samanaikaisesti ilman lääkärin määräystä.
Kuten kaikki lääkkeet, tämäkin lääke voi aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan saa niitä. LOPETA valmisteen käyttö ja kerro asiasta välittömästi lääkärille: - jos saat allergisen reaktion, kuten ihottumaa ja kutinaa, hengitysvaikeuksia tai huulten kielen, kurkun tai kasvojen turvotusta. - jos ihosi kesii tai saat ihottumaa tai rakkuloita. - jos saat suun haavaumia. - jos olet saanut aikaisemmin hengitysvaikeuksia käyttäessäsi asetyylisalisyylihappovalmisteita tai muita tulehduskipulääkkeitä ja saat samanlaisen reaktion käyttäessäsi tätä valmistetta. - jos sinulla on vereen liittyviä ongelmia, kuten epätavallista verenvuotoa tai mustelmanmuodostusta. Yllämainitut haittavaikutukset ovat hyvin harvinaisia (enintään 1 käyttäjällä 10 000:sta). Runsaan alkoholin käytön yhteydessä parasetamolivalmisteet saattavat vaikuttaa haitallisesti maksaan
Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä. Tarvittaessa Panadol-valmistetta voidaan käyttää raskauden aikana. Käytä pienintä mahdollista annosta, joka vähentää kipua ja/tai kuumetta, ja käytä valmistetta mahdollisimman lyhyen ajan. Ota yhteys lääkäriin, jos kipu ei vähene ja/tai kuume ei alene, tai jos sinun on otettava lääkettä useammin. Voit käyttää tätä lääkevalmistetta imetyksen aikana.
Ei lasten ulottuville eikä näkyville. Tämä lääkevalmiste ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita. Älä käytä tätä lääkettä pakkauksessa mainitun viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen. Viimeinen käyttöpäivämäärä tarkoittaa kuukauden viimeistä päivää. Älä käytä tätä lääkettä, jos pakkauksen folio/sinetti on rikki lääkettä ostettaessa. Lääkkeitä ei tule heittää viemäriin eikä hävittää talousjätteiden mukana. Kysy käyttämättömien lääkkeiden hävittämisestä apteekista. Näin menetellen suojelet luontoa.
Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä
Tampereen yliopistollinen sairaala
Elämänaukio 2, 33520 Tampere
tammedica@apteekit.net
Puh 010 336 6140
(8,35 senttia/puh + 16,99 senttiä/min)
Ma-pe 8-19
La-su 10-16
Arki- ja juhlapyhinä 10-16
Verkkokauppa auki 24/7
Taysin pysäköintihallissa voit pysäköidä
30 minuuttia ilmaiseksi. Poistuessa on
kirjoitettava auton rekisterinumero
maksuautomaattiin, jotta pysäköintiaika
päättyy.